W prestiżowym rozdziale poświęconym prawom człowieka znalazł się stworzony przez Grupę ATERIMA i zaprzyjaźnione Stowarzyszenie PoMOC casebook dla polskich pracodawców delegujących pracowników za granicę. To jedyna przedstawiona w raporcie praktyka, która dotyczy walki z handlem ludźmi!
Publikacja „Przeciwdziałanie handlowi ludźmi wśród pracowników delegowanych do pracy za granicą. Casebook dla pracodawców” to przede wszystkim zbiór konkretnych historii – studiów przypadku, na przykładzie których pokazano sugerowane scenariusze działania i praktyczne wskazówki. Merytoryczną bazą dla treści zawartych w casebooku są warsztaty dla pracowników ATERIMA MED, które przygotowali i poprowadzili eksperci ze Stowarzyszenia PoMOC i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
– Bardzo nas cieszy wyróżnienie w raporcie, w szczególności to, które dotyczy wydanego niedawno casebooka – mówi Wojciech Rzepka, Członek Zarządu ATERIMA. – Chcemy, by merytoryczna wiedza dotarła za jego pośrednictwem do jak największego grona pracodawców. Mamy nadzieję, że dzięki niej choć jedna obecna lub potencjalna ofiara handlu ludźmi uniknie zniewolenia lub otrzyma odpowiednie wsparcie.
W gronie wyróżnionych praktyk długoletnich, znalazły się inne nasze projekty z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu:
- bezpłatne udźwiękowione lekcje niemieckiego, które opracowujemy i bezpłatnie udostępniamy na jednej z naszych stron internetowych: www.opiekunki.aterima.pl/niemiecki. Praktyka opisana została w publikacji w rozdziale o zaangażowaniu społecznym i rozwoju społeczności lokalnej.
- Bezpieczna praca za granicą (www.bezpieczny-wyjazd.eu), czyli projekt tworzony wspólnie ze Stowarzyszeniem PoMOC. W jego ramach podejmujemy szereg działań, których celem jest zwrócenie uwagi na zjawisko handlu ludźmi i popularyzacja idei bezpiecznej pracy za granicą.