Od dłuższego czasu widoczna jest tendencja, w której to rekruterzy podejmują aktywne działania w celu znalezienia właściwego kandydata do pracy. Przeglądanie przez nich biznesowych portali społecznościowych to chleb powszedni. Inną kwestią jest fakt, że obecność na takich portalach to także możliwość zbudowania profesjonalnej sieci kontaktów, które ułatwiają poszerzanie wiedzy, wymianę doświadczeń, realizację codziennych działań. Możesz dzięki nim znaleźć specjalistę czy eksperta z danego tematu, pozostać w kontakcie ze znajomymi z poprzedniej pracy. To, w jaki sposób wygląda Twój profil, ma też znaczenie podczas poszukiwania pracy – może przyciągać lub zniechęcać rekrutera do kontaktu z Tobą.
Treści do zamieszczenia
To, na co zwraca uwagę każdy rekruter, to z pewnością doświadczenie. Umieść je – podobnie jak w klasycznym CV – zaczynając od najbardziej aktualnego. Użytecznymi informacjami dla rekrutera są te dotyczące zajmowanego stanowiska, zakresu wykonywanych zadań, specyfiki pracy, okresów zatrudnienia. Rekruter, patrząc na informacje zamieszczone w zakresie obowiązków, buduje sobie obraz Twojego dnia pracy i ocenia, na ile wykonywane przez Ciebie zadania, a w konsekwencji zdobyta wiedza i doświadczenie są adekwatne do stanowiska, na które aktualnie prowadzi rekrutację. Bądź obiektywny i autentyczny w tym, co piszesz.
W dzisiejszych czasach jedną z podstawowych kwalifikacji są umiejętności językowe. Wskaż języki, którymi się posługujesz, doprecyzuj ich poziom. Dla wielu branż nadal ważne jest także wykształcenie. Pamiętaj zatem, aby wskazać ukończone szkoły, kierunki, specjalizacje, uzyskane tytuły (od ostatnich).
Na biznesowych portalach społecznościowych budujesz swój wizerunek w kontekście zawodowym. Zwróć więc szczególną uwagę na swoje zdjęcie. Powinno być profesjonalne, zachęcające do współpracy biznesowej. Odrzuć zatem fotki w bikini albo pamiątki z wieczornych imprez mocno zakrapianych alkoholem.
Pamiętaj, by wszystkie informacje zawarte w profilu były zgodne z tym, co widnieje w Twoim CV. Brak spójności prawdopodobnie będzie przedmiotem pytań podczas ewentualnej rozmowy. Zupełnie niepotrzebnie. Do informacji w profilu możesz także dodać swoją działalność wolontaryjną, uzyskane nagrody, wyróżnienia, czy zdobyte certyfikaty.
Szczególnie dużo zaangażowania i serca poświęć na „podsumowanie zawodowe”. Pomyśl jak rekruter – co w Twoim życiorysie, doświadczeniu zawodowym może go szczególnie zainteresować, czym wyróżniasz się na rynku pracy, w czym jesteś szczególnie dobry.
Zwiększenie popularności profilu
Regularnie aktualizuj swój profil – wzbogacaj go chociażby o przebyte szkolenia, dopisywanie nowych zadań do zakresu obowiązków. Takie działania z reguły są widoczne dla Twoich kontaktów.
Zapraszając do kontaktu i przyjmując zaproszenia rób to z głową – to, kogo masz w swoich kontaktach również buduje Twój wizerunek!
Jeśli chcesz wymieniać się doświadczeniami, zapisz się do grup tematycznych lub załóż własną (pod warunkiem, że podobna jeszcze nie istnieje, dublowanie grup nie ma większego sensu). Rozważ założenie grupy w innym języku niż ojczysty. Da Ci to możliwość prowadzenia wymiany doświadczeń z szerszą, międzynarodową grupą zawodową, zwróci uwagę rekruterów (jak pisaliśmy wyżej umiejętności językowe są dziś poszukiwane bardziej niż kiedykolwiek).
Udzielanie sobie pozytywnych informacji zwrotnych można przenieść do świata wirtualnego – wystaw rekomendacje swoim współpracownikom i partnerom biznesowym. Pamiętaj, aby były szczere, merytoryczne, oparte na faktach. To element budowania pozytywnych relacji oraz sieci kontaktów, które są potrzebne w realu i w wirtualnym świecie.
Bądź aktywny: dziel się swoją wiedzą, ciekawymi artykułami, informacjami o spotkaniach branżowych, przekazuj otrzymane informacje dalej. Usprawnisz tym nie tylko przepływ ciekawych informacji, ale zwiększysz zauważalność swojego profilu.
Kropka nad „i”
Pamiętaj, aby cały profil sprawdzić pod kątem literówek i ewentualnych błędów stylistycznych. Zwróć też uwagę na język swoich wypowiedzi na grupach dyskusyjnych – to są treści, które mogą krążyć w internecie dłużej niż my będziemy funkcjonować w świecie zawodowym. Pamiętaj zatem o tonowaniu emocji, wypowiedziach zgodnych z zasadami kultury osobistej. Z drugiej zaś strony o wykorzystywaniu mocy wyszukiwarek i wyłapywanych przez nie słów kluczowych.
Autor: Anna Dolot
Artykuł ukazał się w portalu Onet Biznes